WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Miejsce: Będzin

Poznajemy Zagłębie: relacja z wycieczki w dniu 19.11.2011
Dariusz Jurek 22.11.2011
W ostatnią sobotę (19.11) spora grupa miłośników regionu spotkała się pod Urzędem Miejskim w Będzinie aby wspólnie odbyć wędrówkę śladami społeczności i żydowskiej zamieszkującej kiedyś bardzo licznie to miasto.

Była to już kolejna turystyczno-krajoznawcza impreza zrealizowana w ramach większego projektu „Poznajemy Zagłębie”, docenionego i wspieranego m. innymi przez Muzeum Historii Polski.

Kilkugodzinna wycieczka podczas której mogliśmy poznać takie miejsca jak: kirkuty pod murami miejskimi i na Górze Zamkowej, miejsca po synagogach, domy modlitewne Mizrachi i Brama Cukermana i wiele innych spowodowała że wiedza wielu osób w temacie kultury żydowskiej w Zagłębiu została bardzo wzbogacona. Niewątpliwie przyczyniła się do tego głównie osoba naszego przewodnika p. Grzegorza Onyszki który wszystkim zaimponował nie tylko znajomością tematu ale także topografii terenu po którym prowadził szlak wycieczki. Panu Grzegorzowi serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę! Fotorelacja z wycieczki

Okazją do kolejnego spotkania z naszym przewodnikiem będzie już najbliższa wycieczka, tym razem w Sosnowcu, w dniu 27 listopada (niedziela, od godz. 11.00) będziemy mogli zapoznać się z kompleksem cmentarnym czterech wyznań przy ulicy Smutnej. Będzie to zarazem spotkanie z historią minionej wielokulturowości Sosnowca i z wybitnymi postaciami które to miasto kiedyś tworzyły.

Serdecznie zapraszamy!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Historia Zagłębia w Twojej szkole...
Piotr Bielecki 04.09.2011
Serdecznie zapraszamy szkoły i nauczycieli z naszego regionu do uczestnictwa w projekcie "Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie". W jego ramach organizujemy lekcje w gimnazjach i liceach regionu. Zajęcia są nieodpłatne. Uczniowie poznają historię regionu, a także podstawowe pojęcia związane z tradycją zagłębiowską. Dodatkowo szkoły otrzymają materiały edukacyjne do nauki regionalizmu.

Szkoły zainteresowane współpracą prosimy o kontakt mailowy kontakt@zaglebiedabrowskie.org lub telefoniczny pod numerem 531500940. Do grudnia zostanie przeprowadzonych 10 lekcji - liczy się kolejność zgłoszeń.

Oprócz zajęć w szkołach organizowane będą nieodpłatne wycieczki po historycznych miejscach regionu, na które serdecznie zapraszamy nie tylko uczniów i nauczycieli, ale każdą osobę, która chciałaby poznać historię swojej okolicy. Informacje o wycieczkach będą na bieżąco przekazywane na niniejszej witrynie internetowej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wiosenny Rowerowy Rajd Rodzinny "Dorotka 2011"
Dariusz Jurek 01.04.2011
Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu organizuje 2 kwietnia w sobotę rajd rowerowy „Dorotka 2011”. Uczestnicy wyruszą z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi.

1. Cele rajdu:
* promocja roweru, jako pełnoprawnego środka transportu; nabywanie doświadczenia w korzystaniu z infrastruktury rowerowej oraz w poruszaniu się rowerem nie tylko w ruchu miejskim,
* propagowanie bezpiecznej turystyki rowerowej,
* popularyzacja czynnego wypoczynku,
* nawiązanie do tradycji rekreacyjnych spotkań na Górze Dorotka.

2. Organizator: Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu. Współorganizatorzy: Urzędy Miejskie w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie, Oddział PTTK Dąbrowie Górniczej, OSiR Będzin, MOSiR Czeladź, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

3. Zespół organizacyjny: Marcin Gozdek (502 484 693), Stanisław Czekalski (601 954 321), Dariusz Jurek (696 902 844), Zenobia Przybyła (602 479 313).
cały artykuł 0 odpowiedzi
Platforma internetowa Trzeciego Sektora Zagłębia Dąbrowskiego
Piotr Bielecki 18.07.2010
Mamy przyjemność poinformować, że jako jedna z dwóch organizacji z Zagłębia Dąbrowskiego otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich nadzorowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

cały artykuł 4 odpowiedzi
Różne odcienie Zagłębia
Piotr Bielecki 08.06.2010
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej pt: "Różne odcienie Zagłębia". Autorami zdjęć są Michał Kusiak i Dariusz Jurek. Na zdjęciach pokazane są różne obrazy od pięknych pejzaży po zabudowane osiedla mieszkalne. Takie jest Zagłębie piękne i trochę brzydsze takie w jakim żyjemy.

Wernisaż odbędzie się w piątek o godzinie 18 w Będzińskim Stowarzyszeniu Dzieciom Będzina ul: Modrzejowska 89/1 Będzin.
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych - druga edycja
Wojciech Pudło 24.09.2009
W środę braliśmy udział w spotkaniu organizacyjnym Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych. W dniach od 8 do 10 października odbędzie się już druga edycja tej konferencji o specyficznej tematyce jaką jest przywracanie historii na nowo do życia. Będzin w tych dniach będzie gościł największych specjalistów z Polski, ale także Europy. Wyjątkową cechą konferencji jest także sesja wyjazdowa po najciekawszych obiektach zabytkowych Zagłębia i okolic. W tym roku tematyka w szczególności dotyczyć będzie historycznych obiektów sakralnych. Więcej informacji o konferencji już w najbliższym czasie.
cały artykuł 5 odpowiedzi
Uzupełniamy luki w zagłębiowskich miejscach pamięci
Dariusz Jurek 23.09.2009
Odpowiadając na apel redaktora naczelnego portalu sosnowiec fakty.pl, pana Piotra Dudały stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego podjęło się zadania skatalogowania Miejsc Pamięci znajdujących się na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
W swojej pracy oparliśmy się w dużym stopniu na oficjalnym wykazie sporządzonym i prowadzonym przez Urząd Wojewódzki w Katowicach. Wykaz ten został ustanowiony odpowiednimi przepisami które dokładnie regulują zasady dopisywania i skreślania poszczególnych miejsc i obiektów.

cały artykuł 8 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka