WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Pamiętajmy o mogiłach

Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim - kolejne miejsce, kolejna rocznica
Dariusz Jurek 27.03.2011
Po upadku wolnego zagłębiowskiego "państewka powstańczego" podczas którego funkcjonowały oficjalnie i publicznie organy Rządu Narodowego musiano przejść do konspiracji i metod partyzanckich. Zagłębie Dąbrowskie przez cały okres Powstania Styczniowego było miejscem licznych potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi. Jedną z nich była ta stoczona pomiędzy Zawierciem a Łazami. W jej kolejną rocznicę, w dniu 22 marca 2011 odbyła się w tym miejscu okolicznościowa uroczystość przypominająca i utrwalająca pamięć o tamtych wydarzeniach.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Pamiętajmy o Mogiłach 2009
Piotr Bielecki 25.10.2009
Tak jak rok temu, przystępujemy przed Dniem Wszystkich Świętych do porządkowania mogił osób zasłużonych dla regionu. W tym roku planujemy przeprowadzić akcję na cmentarzach przy al. Mireckiego w Sosnowcu oraz przy ul. Starocmentarnej w Dąbrowie Górniczej.
Zachęcamy przy tej okazji wszystkie osoby chcące włączyć się w akcję do przyjścia w poniedziałek o godzinie 12:00 przed bramę wejściową cmentarza od strony ul. Mireckiego w Sosnowcu. Akcja w Dąbrowie Górniczej planowana jest z kolei na wtorek w godzinach okołopołudniowych. Celem uzyskania szczegółów prosimy o kontakt pod numerem telefonu 505 490 230.
cały artykuł 5 odpowiedzi
W rocznicę tragicznej śmierci zagłębiowskich partyzantów
FdZD 15.03.2009
Członkowie naszego Stowarzyszenia uczcili pamięć partyzantów, którzy przed sześćdziesięciu pięciu laty zginęli przy ulicy Przechodniej na Pogoni. Dzisiaj w tym niepozornym miejscu znajduje się tablica pamiątkowa na której napisano:

W DNIU 14 MARCA ZGINELI W TYM MIEJSCU W WALCE ZBROJNEJ Z OKUPANTEM HITLEROWSKIM ŻOŁNIERZE ZAGŁEBIOWSKIEJ BRYGADY GL-PPS AK.
PARTYZANCI
TADEUSZ BOLEK ps. TADO
STEFAN WAHANKA ps. RUCZAJ
JERZY GORZULA ps. JASKÓŁKA
BOGUSŁAW ZYCHLA ps. BOGDAN
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
cały artykuł 4 odpowiedzi
Pamiętajmy o mogiłach - podsumowanie akcji
FdZD 02.11.2008
Wczoraj członkowie naszego stowarzyszenia wraz z Panią Anną Walas z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 9 przez kilka godzin pełnili dyżur w Lapidarium Żołnierzy Armii Krajowej w Sosnowcu Zagórzu. W tym czasie mogliśmy spotkać się z osobami, które dowiedziawszy się o otwarciu Lapidarium przyszły uczcić pamięć żołnierzy Polski Walczącej.

Niejako przy okazji porozmawialiśmy także na tematy związane z działalnością FdZD. Nasi goście dowiedziawszy się co nie co na temat naszej pracy żywo zachęcali nas do dalszego zaangażowania w sprawy Zagłębia. Jest to dla nas bardzo budujące.
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Cmentarz w Zagórzu
FdZD 25.10.2008
Nasza wczorajsza akcja była z pewnością najbardziej spektakularnym porządkowaniem grobów w stu pięćdziesięcioletniej historii cmentarza zagórskiego.

O godzinie 8.40 przybyła pod bramę cmentarną pierwsza grupa uczniów z Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu ? Zagórzu. Chwilę potem podzieliliśmy się na kilka brygad i ochoczo ruszyliśmy do roboty. Efektem naszej trzy godzinnej pracy było uporządkowanie około dwudziestu grobów i zbiorowych mogił. Niestety nie udało się precyzyjnie określić ich liczby, gdyż uczniowie wykazując się inicjatywą rozszerzyli nieco zakres zaplanowanych przez nas prac - co oczywiście bardzo nas ucieszyło.
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Cmentarz przy ul.Smutnej
FdZD 24.10.2008
Pierwsze zadanie z naszej listy - grób por. Zygmunta Gąsiorowskiego na cmentarzu katolickim w Sosnowcu przy ulicy Smutnej możemy uznać za wykonane i to z nawiązką.

Zamiast wstępnie planowanego jednego, nasza sześcioosobowa brygada uporządkowała, dziewięć grobów. Zajęło nam to prawie cztery godziny ale z pewnością było warto.

Oprócz grobu porucznika Gąsiorowskiego posprzątaliśmy mogiły innych żołnierzy Wojska Polskiego, legionistów, ułana, więźnia Oświęcimia, dziennikarza oraz jedną mogiłę bezimienną.
cały artykuł 3 odpowiedzi
Mogiła partyzantów z oddziału "Ordona" w Sławkowie
FdZD 24.10.2008
Deszcz i plucha nie przeszkodziły nam w uporządkowaniu symbolicznej mogiły ?Ordona? i jego partyzantów z 23 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Około godziny 11.00 dotarliśmy do miejsca gdzie 65 lat temu zagłębiowscy partyzanci stoczyli ostatni, krwawy bój z przeważającymi siłami wroga.

Przy okazji oceniliśmy stan techniczny obelisku i krzyża. Na wiosnę trzeba będzie pomyśleć o odnowieniu tego miejsca.

Uporządkowaliśmy także pomnik-drogowskaz znajdujący się przy szosie Strzemieszyce-Groniec. Pomnik ten ustawiono w celu wskazania miejsca gdzie znajdował się leśny bunkier-kwatera partyzantów.
cały artykuł 5 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka