Dobrawa Skonieczna-Gawlik

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Dobrawa Skonieczna-Gawlik
Dobrawa Skonieczna-Gawlik
Imię i nazwisko Dobrawa Skonieczna-Gawlik
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1976
???
Zawód Etnolog
Wręczenie Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury za upowszechnianie i ochronę kultury w 2016 r.

Dobrawa Skonieczna-Gawlik - (ur. 11 sierpnia 1976 r.) etnolog, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, etnograf i kustosz w Muzeum Saturn w Czeladzi.

Praca

W latach 2002 - 2014 zawodowo związana z Muzeum Zagłębia w Będzinie, gdzie prowadziła Dział Etnografii. Od 2014 do 2016 etnograf w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Od 2017 r. etnograf i kustosz w Muzeum Saturn w Czeladzi.

Projekty

Autorka wystaw, działań edukacyjnych i popularyzatorskich, opracowań oraz artykułów z zakresu szeroko pojętej kultury tradycyjnej Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. Koordynator merytoryczny projektów realizowanych przez Regionalny Instytut Kultury: „Tropem Kolberga – etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” (2014) oraz „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego” (2015 - 2016). Koordynator merytoryczny projektu badawczego "Narracje i obrazy górnicze z terenu Czeladzi" realizowanego przez Towarzystwo Powszechne "Czeladź" ,przy wsparciu Muzeum Saturn w Czeladzi (2017) r.

Juror przeglądów folklorystycznych, konkursów o tematyce regionalnej, pomysłodawczyni będzińskiego „Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła”. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Miłośniczka plecionkarstwa związana z nowotomyską szkołą wikliniarską, uczestnik Ogólnopolskich Plenerów Wikliniarskich w Nowym Tomyślu oraz Światowych Festiwalów Plecionkarskich.

Nagrody

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego