Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu - stanowi ogólnodostępne dobro kultury, której zadaniem jest kultywowanie i propagowanie dziejów Ziemi Siewierskiej.

Historia powstania

Historia siewierskiej Izby Tradycji sięga początku lat sześćdziesiątych, kiedy to Siewierz odzyskał prawa miejskie. Początkowo funkcjonowała w sali nad księgarnią, w pobliżu rynku. Później przeniesiona została do Miejsko-Gminnego Domu Kultury. To tam zbierane były eksponaty dotyczące Ziemi Siewierskiej. Dopiero w lutym 2005 r. siewierskie skarby trafiły do zabytkowego dworku gdzie dziś mieści się Izba Tradycji.

Dworek

Sam dworek ma również ciekawa historię. Zbudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku przez zamożną, siewierską rodzinę Franków. Pod koniec XIX wieku miejscowi urzędnicy wykupili dworek z rak prywatnych i do końca II wojny światowej funkcjonował w nim Urząd Gminy w Siewierzu. Później mieściło się w nim przedszkole publiczne a także sąd. W 2005 r. wykorzystano jego doskonałe walory zabytkowe by stworzyć w nim Izbę Tradycji i Kultury Dawnej.

Dziś, w tym pięknym budynku, wpisanym do rejestru zabytków, możemy oglądać wystawy stałe związane z ziemią siewierską, podzielone na trzy działy. Pierwszy z nich to dział cechów, gdzie można obejrzeć przedmioty codziennego użytku stosowane przez dawnych rzemieślników. Kolejnym działem jest historia Siewierza i Ziemi Siewierskiej. Jedyną zmienna wystawą jest galeria twórców Ziemi Siewierskiej. To właśnie tutaj okoliczni rzeźbiarze, malarze i inni artyści wystawiają swoje prace.

Godziny otwarcia:

w dni powszednie od 8.00 do 16.00
w okresie wakacyjno - urlopowym dodatkowo w każdą pierwszą i ostatnią sobotę i niedzielę od m-ca czerwca do m-ca października

ul. Kościuszki 5
42-470 Siewierz
tel. (0 32) 67 42 461

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego