Jan Kubik

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jan Kubik
Jan Kubik
Imię i nazwisko Jan Kubik
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1956
Przeczyce
Zawód bankowiec, działacz społeczny

Jan Kubik urodził się 11 sierpnia 1956 r. w Przeczycach. Edukację rozpoczął w szkole podstawowej w Mierzęcicach, kontynuował naukę w technikum w Sosnowcu. Ukończył m.in. Studium administracyjno-finansowe w Sopocie, kursy z dziedziny finansowo-biznesowej.

Spis treści

Praca zawodowa

Pracował w KWK „Jowisz” w Wojkowicach. Jest jednym z założycieli Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Jowisz”, która powstała w 1994 r. przy kopalni. Był Prezesem Zarządu Kasy Jowisz od 1996 r. do 2015 r.

Pełni funkcję Członka Komisji Funduszu Stabilizacyjnego oraz Komisji Planowania Strategicznego Kasy Krajowej, a także Członka Rady Nadzorczej Towarzystwa Zarządzającego SKOK.

Działalność społeczna

W latach 90 zaangażowany w obronę praw pracowniczych w NSZZ „Solidarność”. Był Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” przy KWK Jowisz w Wojkowicach oraz delegatem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i Krajowej Komisji Górnictwa NSZZ „Solidarność”. Działacz i członek Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej.

Jan Kubik001.jpg

Aktywny działacz Ruchu „Światło-Życie” przy parafii św. Antoniego w Wojkowicach. Jako Prezes Kasy Jowisz jest także jednym z pomysłodawców i sponsorów tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Wojkowicach oraz sponsorem odbudowy sosnowieckiej katedry.

Mecenas kultury i sztuki oraz aktywny działacz katolicki i sympatyk Caritas. Zawsze zaangażowany w rozwój regionu, w którym się urodził. Kandydat w wyborach do Sejmu w 1997 r. oraz w wyborach samorządowych w 2014 roku.

Od wielu lat Jan Kubik wspiera dobroczynne przedsięwzięcie "Nauka dla Każdego", którego jest fundatorem przyborów szkolnych dla będzińskich uczniów i studentów z niezamożnych rodzin. Za swoją działalność na rzecz rodzin, otrzymał jako kandydat na radnego w 2014 r. Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie przyznawany przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny w Warszawie. Od wielu lat angażuje się jako organizator, współorganizator i fundator w szereg dobroczynnych i kulturalnych przedsięwzięć.

Rodzina

Od lat szczęśliwy mąż, ojciec dwójki dzieci i dziadek pięciorga wnucząt.

Nagrody i Wyróżnienia

Nagroda „Mater verbi” dla zasłużonych dla tygodnika katolickiego „Niedziela”, którą otrzymał wraz z małżonką doktor Bożeną Grudzińską-Kubik. W 2007 roku otrzymał złotą odznakę za zasługi dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych od Zarządu Kasy Krajowej.

Linki do artykułów:

http://www.kasajowisz.pl/aktualnosci/nagroda-mater-verbi http://www.kasajowisz.pl/aktualnosci/inwestujemy-w-mlodych http://www.kasajowisz.pl/aktualnosci/wybory-z-kasa-jowisz http://www.kasajowisz.pl/aktualnosci/powinnismy-razem-decydowac

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego