Jerzy Talkowski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Jerzy Talkowski
Imię i nazwisko Jerzy Talkowski
Data i miejsce urodzenia 28 września 1934
Sosnowiec - Zagórze
Zawód ekonomista, samorządowiec
Odznaczenia
Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski


Jerzy Talkowski - (urodzony 28 września 1934 roku w Sosnowcu-Zagórzu) ekonomista, samorządowiec i trzykrotny prezydent Dąbrowy Górniczej (w latach 19821983 oraz w latach 19901991 i 2002 - 2006).

Spis treści

Wykształcenie i praca zawodowa

Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej z roku 1952 i Akademii Ekonomicznej w Katowicach, gdzie studiował w latach 19521956, uzyskując dyplom magistra ekonomii w specjalności ekonomiki hutnictwa.

W latach 19561982 pracował w przemyśle hutniczym na stanowiskach kierowniczych (w latach 1956 -1962 w hucie "Ferrum" w Katowicach i w latach 19621982 w Hucie Bankowej w Dąbrowie Górniczej). W latach 19841990 był dyrektorem Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego w Bytomiu. Równolegle z zasadniczą pracą zawodową był przez ponad 40 lat nauczycielem średnich szkół zawodowych w Dąbrowie Górniczej i poza nią.

Działalność samorządowa

W latach 70-tych XX wieku zaangażował się w działalność samorządową. Był radnym, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Dąbrowie Górniczej. W latach 19821983 oraz w latach 19901991 i 20022006 pełnił funkcję prezydenta Dąbrowy Górniczej.


Był inicjatorem wielu przedsięwzięć na rzecz rozwoju infrastruktury komunalnej miasta i jego budownictwa mieszkaniowego, a przede wszystkim w dziedzinie rozwoju kultury i nauki. W roku 1982 powołał Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej i dokonał pełnej modernizacji jego siedziby. Przeniósł również do nowego, gruntownie przebudowanego z obiektu Komitetu Miejskiego PZPR budynku, Miejską Bibliotekę Publiczną, uruchomił drugie w kraju szkolne obserwatorium astronomiczne oraz powołał w Dąbrowie Górniczej Zagłębiowską Scenę Muzyczną i Orkiestrę Kameralną Zagłębia Dąbrowskiego. Z jego inspiracji i inicjatywy powstał Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka - odbywający się od tego czasu corocznie, każdorazowo na inny zakres instrumentów. Odkrył i pozyskał dla miasta ponad dwadzieścia starodruków pochodzących z lat 15301786.


Utworzył w ramach Muzeum Miejskiego "Sztygarka" miejską Galerię Zasłużonych Dąbrowian (25 portretów). Był inicjatorem i realizatorem wspólnie z Sosnowcem I i II Kongresu Kultury Zagłębia, a także powołał w roku 1982 Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, które w następnych latach przekształciło się w Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, i które istnieje do dziś i nadal dynamicznie się rozwija. Był współzałożycielem i przewodniczącym Zagłębiowskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz współzałożycielem i przewodniczącym Komisji Porozumiewawczej Towarzystw Regionalnych Zagłębia Dąbrowskiego

Doprowadził do utworzenia w Dąbrowie Górniczej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Współinicjator rekonstrukcji w roku 2014 zburzonego przez Niemców w Dąbrowie Górniczej Pomnika Pamięci Synów Zagłębia Dąbrowskiego walczących w Legionach, pod rozkazami Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny światowej.

Odznaczenia i wyróżnienia

Za swoją wszechstronną działalność zawodową, społeczną, samorządową oraz w dziedzinie rozwoju kultury uhonorowany został szeregiem prestiżowych odznaczeń, a przede wszystkim Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotą Odznaką Ministerstwa Budownictwa. Odznaczony również został Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Posiada najwyższe odznaczenia Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji I Kierownictwa.


Działania na rzecz regionu

Od kilkudziesięciu lat zajmuje się historią Zagłębia Dąbrowskiego oraz turystyką i ekologią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pisząc na ten temat liczne artykuły. Autor forsowanej od kilkunastu lat koncepcji utworzenia ścieżki rowerowej brzegami Czarnej Przemszy od Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej na bardzo atrakcyjne turystycznie tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest autorem, wydanej w 2019 roku unikatowej książki pt. Wkład elit intelektualnych Zagłębia Dąbrowskiego w rozwój nauki i kultury Polski i świata, obejmującej ok. 380 biogramów najwybitniejszych ludzi tego regionu.


Nigdy nie należał do jakiejkolwiek partii politycznej, ani też do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Zainteresowania: turystyka, ekologia, historia sztuki, literatura piękna, socjologia i psychologia społeczna oraz prakseologia, heurystyka i naukowa organizacja pracy.

Zobacz też

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego