LZS Dobieszowice

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
'LZS DKS Dobieszowice'
Data powstania [1935]
Poprzednie nazwy
Barwy zielono/biało/czerwone
Adres  ???
Stadion Krajcok
Hala sportowa brak
Sekcje sportowe piłka nożna
Strona internetowa


DKS Dobieszowice

D.K.S Dobieszowice - historia klubu

Założenie: wiosna 1935

Ligowy debiut - 12.05.1935 Klasa C mecz na własnym boisku z Orzeł Bobrowniki

1935-39 - klasa C

1946-56 - klasa C

1956 - mistrzostwo klasy C - awans do klasy B, po wygraniu meczu barażowego z LZS Okradzionów 8-0

1957-61 - klasa B

Rozwiązanie 1961

Barwy klubu:zielono / biało / czerwone

W Dobieszowicach w piłkę nożną grano już w latach 20- tych ubiegłego stulecia - mecze towarzyskie rozgrywano zwykle z sąsiednimi wioskami jak Rogoźnik, Bobrowniki, Kamyce. Kiedy w Rogoźniku i w Bobrownikach w latach 20-tych założono kluby sportowe cześć chętnych zaczęła grac w tamtych klubach. Boisko piłkarskie w Dobieszowicach znajdowało się zawsze "Na Krajcoku".. Wreszcie wiosną 1935 roku w Dobieszowicach powstaje klub piłkarski D.K.S Jutrzenka Dobieszowice. Rozgrywki rozpoczyna od Zagłębiowskiej klasy "C". W tym samym roku dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, podczas meczu klasy "C" na stadionie w Dobieszowicach z Jutrznia Bedzin, trafiony piłką w pęcherz umiera na miejscu bramkarz drużyny z Dobieszowic - Tobolik. Drużyna gra w rozgrywkach ze zmiennym szczęściem, generalnie znacznie lepiej gra na własnym boisku gdzie może liczyć na wsparcie licznej rzeszy kibiców. Wybucha wojna podczas której za zgodą okupanta dochodzi do częstych meczy granych na bosaka z sąsiednimi wioskami.

Po wojnie dochodzi do szybkiej reaktywacji klubu, już w roku 1946 klub wznawia działalność jako LZS D.K.S. Jutrzenka Dobieszowice. Inicjatorem reaktywacji jest Józef Rygielski.

Lata 1946-56 to występy w klasie C


W marcu 1957 roku D.K.S. Dobieszowice gromi w barażu o awans do klasy B - LZS Okradzionów 8-0 W tej klasie drużyna gra aż do roku 1961. W trakcie tego sezonu klub zawiesza działalność.

Klub gra w klasie "B"ze zmiennym szczęściem, będąc jak zawsze zespołem własnego boiska gdzie często wygrywa nawet z wyżej notowanymi rywalami jak np. w sparingowym meczu z 3-cio ligowcem Polonia Piekary Sl. 5-2. W drugim sezonie (1958) w klasie B zajmuje 6 miejsce (na 10 drużyn. Mimo sporej rzeszy kibiców klub boryka się z zapleczem - brak szatni, problemy finansowe..W końcu w roku 1961 klub zawiesza działalność. Ostatni prezes to Pan Stanisław Dworak.

                             Z.G.
Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
 • Projekt realizuje
 • Herb Zagłębia Dąbrowskiego