Maria Ciechanowska

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Imię i nazwisko Maria Ciechanowska
Data i miejsce urodzenia ? 1863
Innsbruc
Data i miejsce śmierci ? 1953
Grodziec
Odznaczenia
....

Maria Ciechanowska (z domu Garbińska) – urodzona w 1863 r. w Innsbrucku. Wyszła za mąż za Stanisława Ciechanowskiego.

Była założycielką ochronki dla dzieci oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas pierwszej wojny światowej stała na czele komitetu zaopatrującego ubogą ludność w żywność. W czasie pierwszego powstania śląskiego była członkinią Głównego Komitetu Niesienia Pomocy Ślązakom Zagłębia Dąbrowskiego. Dwa lata później (tj. w 1921 r.) podarowała ówczesnemu Muzeum PTK w Kielcach mózgowioczaszkę prażubra.

W 1935 r. wraz z częścią akcjonariuszy Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych na drodze sądowej obroniła jego interesy sprzeciwiając się transakcji z Towarzystwem „Saturn”.

Pod koniec lat trzydziestych XX w. M. Ciechanowska ofiarowała 23 Pułkowi Artylerii Lekkiej działo. Jej imieniem została nazwana jedna z grodzieckich kopalń, której właścicielem był jej mąż, Stanisław Ciechanowski. M. Ciechanowska prywatnie interesowała się m. in. ogrodnictwem. W swoich dobrach miała oranżerię, która była obiektem zainteresowania lokalnej prasy, a to ze względu na uprawiane tam rośliny egzotyczne.

Maria Ciechanowska zmarła w 1953 r. w Grodźcu i tu też została pochowana. W 2009 r. Towarzystwo Przyjaciół Grodźca wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich doprowadziło do odnowienia jej grobu.

Biogram opracował: Dariusz Majchrzak

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego