Stanisław Bocianowski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Stanisław Bocianowski
Imię i nazwisko Stanisław Bocianowski
Data i miejsce urodzenia 25 października 1909
Drużkowce koło Charkowa
Data śmierci 7 kwietnia 1996
Zawód optyk
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej
Zofia i Stanisław Bocianowscy
Ex Libris Zofii i Stanisława Bocianowskich

Stanisław Bocianowski - (ur. 25 października 1909 r. w Drużkowcach k/Charkowa, zm. 7 kwietnia 1996 r.), optyk, działacz społeczny, bibliofil, kolekcjoner amator, współzałożyciel i opiekun „Domu Pamiątek Przeszłości”, mąż Zofii Bocianowskiej.

Spis treści

Edukacja

Ojciec jego pracował jako ślusarz robót precyzyjnych. Przyjechał do Polski wraz z ojcem we wrześniu 1918 r. Ukończył szkołę powszechną 7-mio oddziałową w 1924 r., kurs 3-letni techniczny w 1931 r. oraz roczny kurs buchałteryjno-handlowy.

Praca

W latach 1925-1928 odbył praktykę w zawodzie zegarmistrzowsko-optycznym w Dąbrowie Górniczej, a w 1936 r. założył filię tego zakładu w Sosnowcu; w 1942 r. firma została przejęta przez Niemców. W latach 1942-1945 pracował w niemieckim zakładzie zegarmistrzowskim w Sosnowcu, w charakterze kierownika. W czasie II wojny światowej członek „Orła Białego”. W latach 1945-1951 prowadził zakład zegarmistrzowsko-optyczny w Dąbrowie Górniczej i filię w Sosnowcu; od 1952 r. do końca września 1993 r. tylko zakład optyczny w Dąbrowie Górniczej.

Od 1945 r. był członkiem zarządu istniejących cechów rzemieślniczych. W latach 1956-1963 był członkiem, a następnie zastępcą przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej dla zawodu optyka przy Izbie Rzemieślniczej w Katowicach. W 1960 r. został wybrany do Rady Izby Rzemieślniczej, a w 1963 r. do Zarządu Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Przez szereg lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Branżowej Optyków przy Izbie Rzemieślniczej w Katowicach.

Kolekcjonerstwo

Stanisław Bocianowski poza pracą zawodową uprawiał kolekcjonerstwo mebli, obrazów, gromadził chopiniana, rękopisy nutowe, medale oraz książki. Zbiory Bocianowskiego związane z powstaniami śląskimi były wystawiane w 1971 r. z okazji 50-tej rocznicy III Powstania Śląskiego w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej Z okazji 10-lecia Oddziału Śląskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki w Katowicach, którego Bocianowski był aktywnym członkiem, udostępnił do zwiedzania rzadkie publikacje i okolicznościowe medale. Swoje zbiory wystawiał w Bytomiu, Katowicach, Opolu, Zabrzu oraz Krakowie i we Wrocławiu.

Domu Pamiątek Przeszłości

19 października 1982 r. miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie „Domu Pamiątek PrzeszłościZofii i Stanisława Bocianowskich w Dąbrowie Górniczej.

Działalność społeczna

Stanisław Bocianowski pełnił różne funkcje społeczne w mieście. W latach 1958-1963 był radnym Miejskiej Rady Narodowej, a w okresie 1958-1960 piastował funkcję przewodniczącego Kolegium Karno-Administracyjnego w tym mieście. Przez wiele lat był przewodniczącym Obwodowej Komisji Frontu Jedności Narodu w Dąbrowie Górniczej. Jako członek ZBOWiD uczestniczył w pracach sekcji historycznej. W latach 1966-1986 był członkiem zarządu katowickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Książki, a od 1980 r. członkiem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i korespondentem muzeum Chopina na wyspie Majorce w Valdemosic, od 1989 r. Honorowy Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Za czynne uczestnictwo w Towarzystwie Archeologicznym został uhonorowany dyplomami podpisanymi przez prof. Kazimierza Michałowskiego i prof. Aleksandra Gieysztora.

Odznaczenia

Jego nazwisko zostało dwukrotnie w latach 1981-1984 wpisane do Księgi Ludzi Zasłużonych dla Rozwoju Dąbrowy Górniczej.

Bibliografia

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego