Wiktor Monsiorski

Z WikiZagłębie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zagłębiowskie Biogramy
Wiktor Monsiorski
Imię i nazwisko Wiktor Monsiorski
Data i miejsce urodzenia 1872
Pińczów
Data śmierci 24 grudnia 1932
Przyczyna śmierci gruźlica
Miejsce spoczynku Sosnowiec, cmentarz katolicki przy ul Smutnej
Zawód dziennikarz

Wiktor Monsiorski - (ur. 1872 r. w Pińczowie, zm. 24 grudnia 1932 r.) dziennikarz.

Spis treści

Edukacja

Po ukończeniu progimnazjum pińczowskiego przenosi się do Warszawy. Tam pobiera nauki w gimnazjum, a następnie w szkole technicznej.

Praca

Swoją karierę dziennikarską Wiktor Monsiorski rozpoczyna w „Kurjerze Łódzkim”. W 1906 r. przeprowadza się na stałe do Zagłębia Dąbrowskiego.

Tu rozpoczyna pracę w „Głosie Zagłębia”, „który po pewnym czasie przekształcił na pismo codzienne pod nazwą „Kurjer Zagłębia” ”. W 1909 r. W. Monsiorski zostaje aresztowany przez władze carskie i osadzony w więzieniu piotrkowskim. Po wyjściu z więzienia zakłada gazetę „Iskra".

Okres I wojny światowej

Po wybuchu pierwszej wojny światowej wstępuje do milicji obywatelskiej i „zostaje tzw. dziesiętnikiem”. W czasie trwania wojny, na polecenie niemieckich władz, zostaje aresztowany i „przewieziony do obozu jeńców w Havelbergu” gdzie z powodu trudnych warunków zachorował na gruźlicę, (chorobę wówczas praktycznie nieuleczalną), która po latach stanie się przyczyną jego śmierci. Obóz jeniecki opuścił dopiero po dwóch latach.

Okres powstań śląskich

W czasie powstań śląskich W. Monsiorski udziela schronienia uchodźcom z trenów Górnego Śląska. Podczas wojny polsko – bolszewickiej urządza zbiórkę broni, żywności, odzieży itp. dla polskich żołnierzy. W latach dwudziestych W. Monsiorski sprzedaje „Iskrę” a następnie w 1926 r. zakłada „Expres Zagłębia”, który jak pokazała przyszłość ukazywał się aż do września 1939 r. i był jedną z najpoczytniejszych gazet w Zagłębiu.

Wiktor Monsiorski zmarł w 1932 r. i został pochowany na cmentarzu w Sosnowcu, na cmentarzu katolickim przy ul Smutnej.

Biogram opracował: Dariusz Majchrzak

Linki zewnętrzne

Nawigacja
Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie
  • Projekt realizuje
  • Herb Zagłębia Dąbrowskiego